CV -den officielle...
Om Sofie Jensen: CV -den officielle. Se liste over: uddannelse, opera, teater, orkester, kirkemusik, konkurrencer, legater samt undervisere og samarbejdspartnere.
Sofie Elkjær Jensen
Let lyrisk sopran
Født 1985 i Slagelse, Danmark.
Uddannelse:
MGK (Musikalsk Grund Kursus) i Slagelse (2002-2005)
Det Kongelige Danske Musikkonservatorium (2005-2008)
Operaakademiet (2008-2011)
Opera:
2008: Papagena i Mozarts “Tryllefløjten”, Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, koncertsalen
2009: Euridice i Glucks “Orfeo e Euridice”, Copenhagen Opera Festival, Christiansborg ruiner
2010: Papagena i Mozarts “Tryllefløjten”, Det Kongelige Teater, Gl. scene (debut)
2010: Blanche i Poulencs “Karmelitterindernes samtaler”, Det Kongelige Teater, Gl scene
2010: Musetta i Puccinis “La Boheme”, Copenhagen Opera Festival, Gammeltorv/Nytorv
2011: Drusilla/Fortuna i Monteverdis “L’incoronazione di Poppea”, Det Kongelige Teater, Takkelloftet
2011: Frasquita i Bizets “Carmen”, GuidOpera, Drakamöllan, Sverige
2012: Prinsesse Lusa i C. Meijerings “Kalif Storch”, Kiel Oper, Tyskland (debut)
2012: Zerlina i Mozarts “Don Giovanni”, Den Jyske Opera (debut)
2012: Susanna i Mozarts “Le Nozze di Figaro”, Ofelia Beach, Skuespilhuset
2012: Den fiffiige lille ræv i Janaceks “Den fiffige lille ræv”, Det Kongelige Teater, Operaens store scene
2013: Frasquita i Bizets “Carmen”, GuidOpera/Det Kongelige Teater, turné
2013: Frasquita i Bizets “Carmen”, Det kongelige Teater, Operaens store scene
2013: Søster Osmina/Novice i Puccinis “Il Trittico”, Det Kongelige Teater, Operaens store scene
2013: Adina i Donizetti’s “L’elisir d’amore”, GuidOpera, Drakamöllan, Sverige
2013: Agnes i Niels Pihl/Offenbachs “En Fremmed i sengen er bedre end ti på taget”,Egnsteatret Undergrunden, Galaksen
2013-14: Rødhætte/Bedstemor/Politifugl i Niels Pihls børne-/dukkeopera “Eventyret om Rødhætte”, Egnsteatret Undergrunden, turné
2013-14: Soldaten/Prinsessen/Dronningen/Hofdamen i Niels Pihls børne-/dukkeopera “Fyrtøjet”, Egnsteatret Undergrunden, turné
2013: Laetitia i Menottis “Old maid and the thief”, Det Kongelige Teater, Arbejdermuseet, Århus Musikhus og Takkelloftet (Reumertnomineret til Årets Sanger)
2013-2015: Susanna i Mozarts "Le Nozze di Figaro", Teatertruppen nontardar, Den Fynske Opera, Copenhagen Opera Festival, Odsherred Musikfestival, Næstved Teater, Slagelse Musikhus m.fl.
2014: Juliette i Gounods "Romeo et Juliette", Copenhagen Opera Festival, Regensens Gaard
2015: Adina i Donizettis "L'elisir d'amore" med GuidOpera, Ålborg Opera Festival, Fredericia Teater, Thisted teater m.fl.
2015: Eleonora i Carl Nielsens "Maskerade", Det Kongelige Teater, Operaens Store Scene
2016: Maid i Thomas Adés' "Powder her Face", Det Kongelige Teater, Takkelloftet (Reumertvinder 2016 for Bedste Opera)
2016: Ansat i solistensemblet på Det Kongelige Teater
Teater:
2007: Sangerinde i ”Sange om besværlige mennesker”, Det Kongelige Teater, Turbinehallerne
2011- : koncerter med inDuo, som kombinerer musik og teater, DR’s koncerthus, Det Kongelige Danske Musikkonservatoriums koncertsal mm.
2013-: koncerter med Bittersweet, som kombinerer musik og teater, Operaen, Holmens kirke mm.
2015: Sangerinde i Catherine Pohers "Horisonten", Det Kongelige Teater, Skuespilhusets Store Scene
Orkester:
2007: Solist ved Balletskolernes Store dag, Det Kongelige Teater, Gl. scene
2010-14: Solist med Tivolis Symfoniorkester og Yves Abel, Henrik Engelbrecht og Jesper Nordin, Tivolis Koncertsal og Plænen
2011-14: Koncert med Det Kongelige Danske Musikkonservatoriums symfoniorkester og Andreas Stoehr og Christian Badea, Gl. Scene
2011: Gabriel og Eva i Haydns "Skabelsen" med Sønderjyllands Symfoniorkester og Christian Balzter
2011: Solist med Royal Scottish National Orchestra og Christian Kluxen i Goreckis 3. Symfoni, Kelvingrove museum
2012: Solist med Det Kongelige Kapel, Rosenborg Slot og Skamlingsbanken
2013: Preciosa in Reesens "Farinelli" med Copenhagen Phil og Jesper Nordin, Tivolis Koncertsal
2013: Solist med Malmø Symfoniorkester og Martin Nagishima, Torvehallernes Store Scene, Copenhagen Opera Festival
2014: Solist med Storstrøms Kammerensemble, Operagalla, Storstrøm
2014: Solist med Malmø Symfoniorkester og Robert Reimers, Torvehallernes Store Scene, Copenhagen Opera Festival
2014: Solist i forbindelse med overrækkelsen af Folmer Jensens Musiklegat med Copenhagen Phil, Yves Abel og Joseph Calleja, Tivolis Koncertsal
2014: Solist med Sønderjyllands Symfoniorkester og Ewa Strusinska
2014: Sopransolist i Bachs "Juleoratoriet" med Randers Kammerorkester og David Riddell
2014: Sopransolist i Händels "Messias" med Ålborg Symfoniorkester og Benjamin Bayl
2015: Solist med Esbjerg Kammerensemble, Nytårskoncerter, Esbjerg
2015: Solist i Rutters "Magnificat" og Delius "5 Danish songs" med Sønderjyllands Symfoniorkester og Ewa Strusinska
2015: Solist i forbindelse med overrækkelsen af Ålborg Operapris med Ålborg Symfoniorkester og Ondrej Olos
2015: Gianetta i Donizettis "L'elisir d'amore" med Tivoli Copenhagen Phil, Lawrence Brownlee, Olga Peretyatko, Palle Knudsen, Simon Duus og Yves Abel
2015: Sopransolist i Händels "Messias" med Odense Symfoniorkester og Vincent de Kort
2016: Solist ved Sønderjyllands Symfoniorkesters nytårskoncerter med Master Fatman og David Riddell
2016: Solist ved Randers Kammerorkesters nytårskoncerter
2016: Solist ved Storstrøm Kammerensembles nytårskoncerter
Kirkemusik:
2009: Solist i uropførelsen af Ib Nørholms ”Sprækker i virkeligheden”, Holmens kirke
2011: Solist med Holmens Barokensemble, Holmens kirke
2014: Solist i Bachs h-mol messe, København Kantatekor, København
Konkurrencer:
2003: Vestsjællands konkurrence for Unge Talenter, 2.pris
2005: Unge Sangere, Ikast, 2.pris
2009: Operaens Venner Talentkonkurrence for Unge Sangere, 1.pris og publikumsprisen
2011: Semifinaleplads i P2’s kammermusikkonkurrence med duoen, inDuo, DR’s koncertsal
2011: Slutrunde-deltager i “Neue Stimmen”, Gütersloh, Tyskland
2013: Slutrunde-deltager i “Renata Tebaldi International Voice competition”, San Marino
2013: 5. plads i “Concorso Intenationale di Musica Cappuccilli • Patané • Respighi”, Alessandria, Italien
2014: Semifinaleplads og specialpris for bedste udførelse af værk komponeret af en nulevende dansk komponist i P2’s kammermusikkonkurrence med duoen, inDuo, DR’s koncertsal
2014: Slutrunde-deltager i Internationale Hugo-Wolf-Akademie Wettbewerb, Stuttgart
2015: Slutrunde-deltager i CLIP, Portofino
Legater og priser:
2011: Wihelm Hansen Fonden
2012: Leonie Sonnings Studielegat
2012: Wagnerselskabets legat
2013: Dansk Scenekunstudvalg (Bittersweet)
2014: Reumertnominering for Årets Sanger
2014: Folmer Jensens Musiklegat
2015: Ålborg Operapris
2016: Reumert for bedste opera (Powder her Face)
Sofie Elkjær Jensen har modtaget undervisning af/samarbejdet med:
Gregory Lamar, Kirsten Buhl Møller, Ulrich Stærk, Rachel Andrist, Fiona Mcsherry, Philip Langridge, Martin Isepp, Mikael Eliasen, Carlo Allemano, Guido Paevatalo, Alexa Ther, Elisabeth Linton, Christian Badea, Vello Pähn, Thomas Søndergård, Alexander Prior, Ebbe Knudsen, Robert Reimers, F. Araiza, Edda Moser, Gustav Kuhn, Yves Abel og Marc Soustrot.